категорії: новина

Про розвиток, занепад і зникнення мов: Інтелектуальна кнайпа "Чудова мова"

теґи: збереження мов, зникаючі мови, знкинення мов, розвиток мови, інтелектуальна кнайпа

Кнайпа (Kneipe) у німецькомовних країнах означає перш за все пивну, в якій іноді, окрім напоїв, подають також і страви. Важливою відмінністю кнайпи від ресторану є її традиційна роль як місце зустрічей та спілкування.

Ми створили місце в уанеті, яке має надавати питво та їжу для розуму, – інтелектуальну кнайпу. Виходячи з назви – "Чудова мова" – зрозуміло, що основна тематика обговорення в кнайпі – це мова. У всіх її найширших проявах, включаючи математику, адже математика – це мова науки.

Весь контент сайту можна умовно поділити на три категорії – це, як правило, досить великі статті, невеличкі "еспресо", матеріали на кшталт новин чи блог-записів, і рецензії на книги.

Метою "Чудової мови" не є надання унікального контенту, якого немає в інших місцях. Сьогодні в Інтернеті наврядчи можна знайти щось унікальне. Той, хто активно відслідковує іноземні електронні ЗМІ, завітавши до "Чудової мови", ймовірно, просто знизає плечима та піде далі. Проте маємо надію, що феномен інтелектуальної кнайпи стане чимось унікальним в уанеті. "Чудова мова" – це майданчик, в якому україномовна спільнота зможе отримувати тематичну інформацію рідною мовою та обговорювати надані матеріали зі співвітчизниками (для зручності спілкування на сайті встановлено систему коментарів Disqus, яка дозволяє залишати коментарі через власний акаунт на Facebook, Twitter, Google, тощо).

Наряду з бажанням розповсюджувати статті і інформацією мовної направленості, які, на думку авторів, є цікавими, але не знаходять достатнього освітлення в уанеті, одним з головних приводів створення цього ресурсу стала активізація в Україні антидержавних сил, які через закони, зовнішню рекламу і потужні медіакампанії намагаються зменшити ареал використання і статус (і без того лише формальний) української мови. При цьому використовуються аргументи про начебто вдале співіснування багатьох державних і офіційних мов в інших країнах, обдурюючи широкий загал громадян лише поверхневим висвітленням ситуації в таких країнах. Адже, наприклад, Бельгія наразі знаходиться на межі розпаду саме по лінії мовного розлому, а провінця Квебек відчуває потужний тиск з боку англомовної частини Канади

На жаль, боротьба за існування, яку наразі на українських етнічних територіях веде наша мова, в інтернеті частіше за все розглядається через призму так званих "хохлосрачів", в яких вирує більше емоцій і катастрофічно не вистачає неупередженої думки, в тому числі зі сторони. Потрібно розуміти, що українізація чи русифікація не є виключно нашою локальною проблемою, це лише один з проявів глобального процесу, в вирі якого постійно зникають цілі шари безцінних людських знань. А отже, щоб українська мова не повторила шлях занепаду, забуття і зникнення, пройдений вже багатьма мовами, зокрема, індіанськими і папуаськими, ми повинні вивчати історію, розуміти природу і механізми втрати мови, брати і використовувати позитивний досвід інших народів, яким таки вдалося відстояти свою мову і вивести її на новий рівень розвитку, як, наприклад, зробили парагвайці з мовою гуарані, яка стала справжнім символом парагвайської ідентичності.

Сподіваємось, що інтелектуальна кнапа "Чудова мова" зможе зробити свій невеличкий внесок в процес кращого розуміння мовної ситуації як в Україні, так і в світі загалом, і знайде своїх читачів, співавторів і критиків.